Okap to jeden z tych sprzętów, o których często zapominamy w kuchni. Tymczasem jest on niezwykle przydatny, gdyż skutecznie oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Poza tym usuwa wilgotne opary i unoszące się w powietrzu drobinki tłuszczu, które powstają podczas gotowania. Dzięki temu zapobiega osadzaniu się tłustych nalotów na meblach, ścianach czy firankach i pomaga utrzymać kuchnię w czystości. W małych wnętrzach świetnie sprawdzi się okap podszafkowy. Sprawdźmy, czym warto kierować się przy jego wyborze.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Oferta okapów podszafkowych jest bardzo bogata i mocno zróżnicowana. Większość modeli jest w stanie oczyszczać powietrze zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza. Dzięki temu sami możemy zdecydować, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w naszej kuchni. Jeśli mamy możliwość zamontowania okapu w trybie wyciągu, warto z niej skorzystać. Wtedy wszystkie zanieczyszczenia będą usuwane na zewnątrz przez kanał wentylacyjny. W przypadku gdy nie mamy takiej możliwości, pozostaje nam zamontowanie okapu w trybie pochłaniacza. Wtedy powstanie tzw. obieg zamknięty. Okap nie będzie usuwał zanieczyszczeń, tylko oczyszczał powietrze za pomocą specjalnych filtrów węglowych. Należy jednak pamiętać, że pochłaniacz pracuje z mniejszą wydajnością niż wyciąg. Okap z filtrem węglowym można jednak zamontować w każdej kuchni, gdyż nie wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego.

Okap podszafkowy – do zabudowy czy samodzielnie wiszący?

Jak sama nazwa wskazuje, okap podszafkowy przeznaczony jest do montażu pod szafką kuchenną. Można go zamontować bezpośrednio pod szafką albo przymocować do ściany. Innym rodzajem okapu podszafkowego jest tzw. wkład. Jest to okap przeznaczony do zabudowy na dnie szafki, podobnie jak okap teleskopowy. W przeciwieństwie do niego nie ma jednak wysuwanej szuflady – wszystkie jego elementy są stałe.

Rozmiary okapów podszafkowych

Ze względu na kompaktowe rozmiary i możliwość umieszczenia w zabudowie meblowej, okap podszafkowy doskonale sprawdzi się w małej kuchni. W sprzedaży dostępne są okapy w kilku rozmiarach. Jednak największą popularnością cieszą się okapy o szerokości 50 cm i 60 cm. Osoby, które chcą zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni w kuchni, wybierają natomiast okapy o szerokości 30 cm. Mniej popularne i rzadziej spotykane na rynku są okapy o szerokości 70 cm. Nie oznacza to jednak, że nie można ich dostać w sklepach. Natomiast takie modele nie występują w szerokości 90 cm. Warto dodać, że okapy podszafkowe występują zarówno w kolorze białym, czarnym, jak i inox, więc bez problemu wkomponują się w każde kuchenne wnętrze.

okap podszafkowy

Okap podszafkowy – jaka wydajność?

Ze względu na niewielkie rozmiary, okapy podszafkowe charakteryzują się stosunkowo niską wydajnością. Właśnie dlatego nie sprawdzą się w dużych kuchniach. Wydajność mierzy się w metrach sześciennych oczyszczonego powietrza w ciągu godziny. Przyjmuje się, że okap powinien przynajmniej sześciokrotnie przefiltrować powietrze w ciągu 60 minut. Dlatego przed zakupem warto dokonać pomiarów pomieszczenia i dokładnie wyliczyć, jaka wydajność będzie nam potrzebna. W ten sposób zawęzimy też kryteria, którymi będziemy kierować się podczas zakupu. Najwięcej jest okapów podszafkowych, których wydajność mieści się w zakresie od 199 do 399 m3/h. Jednak można dostać też okapy, których wydajność sięga nawet powyżej 700 m3/h. Takie modele ma w swojej ofercie marka Faber czy SeeNERGY.

Filtry w okapach

Przy wyborze okapu powinniśmy również sprawdzić, jakie zamontowano w nim filtry. Wszystkie modele mają bowiem filtry przeciwtłuszczowe, które oddzielają od powietrza drobinki tłuszczu i w ten sposób zapewniają czystość w kuchni. Producenci najczęściej stosują filtry flizelinowe, akrylowe, papierowe czy aluminiowe. Pierwsze trzy mają jednak stosunkowo krótką żywotność, dlatego należy je regularnie wymieniać, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Właśnie dlatego coraz więcej producentów montuje w swoich okapach filtry aluminiowe, które wystarczy systematycznie czyścić, aby spełniały swoją funkcję. Niektóre rodzaje filtrów można nawet umyć w zmywarce.

Jeśli nasz okap ma działać jako pochłaniacz, oprócz filtrów przeciwtłuszczowych będzie potrzebował również filtrów węglowych. Zazwyczaj są one dobierane do poszczególnych modeli okapów, dlatego przed zakupem należy się upewnić, że dany filtr będzie pasował do naszego urządzenia.

Ile decybeli generuje okap podszafkowy?

Okapy zazwyczaj należą do tych urządzeń AGD, które generują dość duży poziom hałasu. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić cichego okapu, który nie będzie przeszkadzał nam podczas gotowania i wykonywania innych czynności kuchennych. Standardowe okapy generują jednak dość duży poziom decybeli w zakresie od 61 do 65 dB. Za ciche uważane są natomiast okapy podszafkowe, które generują dźwięki na poziomie 51-55 dB.

Jakie są najlepsze okapy podszafkowe?

Wybierając okap podszafkowy, warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię. Mianowicie na renomę producenta. Jeśli zdecydujemy się na zakup okapu od sprawdzonej firmy, która zbiera pozytywne opinie wśród konsumentów, możemy być pewni, że okap będzie nam dobrze służył przez długi czas. Do najczęściej wybieranych okapów należą te od marki Faber. Włoska firma specjalizuje się właśnie w produkcji rozmaitych okapów kuchennych. Warto również zwrócić uwagę na okapy topowych producentów sprzętu AGD, takich jak Bosch, Samsung czy Beko. Popularne na rynku są również okapy naszej rodzimej marki Amica. Wybór jest więc bardzo duży, dlatego bez problemu powinniśmy znaleźć okap podszafkowy, który spełni nasze oczekiwania i dobrze wpasuje się do wystroju naszej kuchni.

okap podszafkowy Okap podszafkowy Kernau KBH 0950.1 B

Szerokość (cm): 50
Poziom hałasu przy minimalnej wydajności (dB): 53
Poziom hałasu przy maksymalnej wydajności (dB): 63
Natężenie przepływu powietrza przy maksymalnej wydajności (m3/h): 173
sprawdź cenę
okap podszafkowy Okap Beko CFB 6310X

Szerokość (cm): 60
Poziom hałasu (dB): 62
Natężenie przepływu powietrza przy maksymalnej wydajności (m3/h): 125
sprawdź cenę
okap podszafkowy Okap Amica OMP 6552BG

Szerokość (cm): 55
Poziom hałasu przy minimalnej wydajności (dB): 59
Poziom hałasu przy maksymalnej wydajności (dB): 63
Wydajność w trybie wyciąg (m3/h): 462
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Pasjonatka gotowania. Uwielbia testować różne urządzenia, które mogą uczynić przyrządzanie potraw jeszcze prostszym i bardziej efektywnym. Jest zagorzałą serialomaniaczką. Długie wieczory spędza zatopiona w intrygach ulubionych produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *