Wszystkie urządzenia AGD do działania wymagają zasilania. W większości przypadków jest to zasilanie sieciowe, choć niektóre sprzęty z kategorii małego AGD mają wbudowane akumulatory lub wymienne baterie. Istnieje również grupa urządzeń, które do prawidłowej pracy potrzebują wody, przez co jeszcze bardziej zwiększają nasze rachunki. W jaki sposób można obniżyć zużycie wody przez te urządzenia? Jak chronić sprzęty AGD przed zgubnym wpływem twardej wody? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Domowe sprzęty AGD, które potrzebują wodę do pracy

Każdy z nas ma w swoim domu zarówno duże, jak i małe urządzenia AGD, które do pracy wykorzystują wodę. Są to głównie sprzęty, które służą nam do utrzymania czystości w domu, a więc: pralka lub pralko-suszarka, zmywarka, parownica, myjka ciśnieniowa, odkurzacz wodny czy mop elektryczny. Oprócz tego wodę wykorzystują sprzęty kuchenne do przyrządzania napojów i posiłków – czajniki, ekspresy do kawy czy parowary. Nie zapominajmy również o żelazkach i generatorach pary, które podgrzewają wodę do wysokiej temperatury, by zamienić ją w parę wodną, która doskonale zmiękcza i rozluźnia włókna materiałów.

domowe sprzęty AGD które potrzebują wodę do pracy

Jak ograniczyć zużycie wody przez sprzęty AGD?

Temat ograniczenia wody jest ważny nie tylko ze względu na rosnące rachunki za wodę, ale również przez jej deficyt na świecie. Spośród wszystkich zasobów wody na świecie zaledwie 2,5% to woda słodka, a mniej niż 0,01% to woda pitna odnawialna dzięki odpadom. Warto więc korzystać z domowych sprzętów AGD rozsądnie, aby być bardziej eko, a przy okazji oszczędzić nieco gotówki. Wbrew pozorom oszczędzanie wody nie jest takie trudne, wystarczy postępować według poniższych wskazówek:

  • Mycie naczyń w zmywarce jest o wiele oszczędniejsze niż zmywanie ręczne, które pochłania nawet 80 litrów wody. Jednak, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty zmywania, pamiętajmy, aby zawsze uruchamiać cykl zmywania, gdy zmywarka będzie już całkowicie zapełniona. Poza tym powinniśmy korzystać z programu eko, który zmniejsza nie tylko zużycie wody, ale również energii.
  • Podobnie sytuacja wygląda z pralką. Nastawiajmy cykl prania dopiero wtedy, gdy zapełnimy bęben. Oczywiście zwracajmy uwagę, aby go nie przeładować, gdyż ubrania mogą zostać niewyprane. W rezultacie konieczne będzie nastawienie kolejnego prania, a to żadna oszczędność wody. Jeśli zależy nam na oszczędności wody, zrezygnujemy z prania wstępnego i dodatkowego cyklu płukania.
  • Jeśli korzystamy z suszarki kondensacyjnej, wodę, która zbiera się w pojemniku, możemy jeszcze wykorzystać. Co prawda nie nadaje się ona do podlewania kwiatków, gdyż mogą znajdować się w niej resztki detergentów, ale za to bez problemu możemy umyć nią podłogę czy wyprać dywany z pomocą odkurzacza piorącego.
  • Nalewając wodę do czajnika czy ekspresu do kawy, pamiętajmy, aby zawsze dostosować jej ilość do liczby parzonych napojów. Niewykorzystana woda może szybko stracić swoją świeżość. W rezultacie przed kolejny uruchomieniem czajnika będziemy musieli wylać wodę i nalać świeżej. Poza tym gotowanie mniejszej ilości wody pozwala również zmniejszyć pobór energii.  

Negatywny wpływ twardej wody na urządzenia AGD

Kupując nowe urządzenia, liczymy na to, że będą nam dobrze służyć przez wiele lat. W końcu zapłaciliśmy za nie niemałą sumę pieniędzy. Musimy jednak pamiętać, że każde urządzenie wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji – bez tego nawet najdroższe modele szybko ulegną awarii. Natomiast o domowe sprzęty AGD, które potrzebują wodę do pracy, musimy zadbać ze szczególną troską, ponieważ twarda woda szybko zmniejszy ich żywotność.

Negatywny wpływ twardej wody na urządzenia AGD najlepiej widać na przykładzie czajnika. Z biegiem czasu na jego dnie zaczynają gromadzić się osady wapienne. Nie dość, że przedostają się one z wodą do szklanki i psują smak zaparzonej herbaty, to jeszcze obniżają efektywność pracy czajnika. Kamień może szybko skrócić żywotność urządzenia, czego skutkiem będzie przedwczesny zakup nowego modelu. Podobnie sprawa wygląda z żelazkiem, które wykorzystuje wodę do produkcji pary wodnej. Osady wapienne gromadzą się nie tylko w zbiorniku, ale również w stopie żelazka. W efekcie możemy zauważyć drobinki kamienia na prasowanych ubraniach, które mogą nawet trwale uszkodzić włókna tkaniny.

domowe sprzęty AGD które potrzebują wodę do pracy

Największe spustoszenie kamień może wyrządzić w pralce. Osady wapienne widać zarówno w bębnie, jak i na filtrach, wężach czy na grzałce. To właśnie zakamienienie grzałki stanowi największy i najbardziej kosztowny problem. Przez zbyt dużą ilość osadu, grzałka nie ma możliwości oddawania ciepła, co prowadzi do jej przegrzania i uniemożliwia przeprowadzenie cyklu prania. W rezultacie konieczna jest wymiana grzałki na nową.

Jak dbać o domowe sprzęty AGD, które potrzebują wodę do pracy?

Jest kilka sposobów, które pomogą nam rozwiązać problem z twardą wodą i przedłużyć żywotność urządzeń AGD. Jednym z nich jest wykorzystywanie wody destylowanej. Możemy też kupić dzbanek filtrujący z odpowiednimi filtrami, które usuną osady wapienne z wody. Dopiero tak przefiltrowaną wodę powinniśmy nalać do czajnika, ekspresu, żelazka czy generatora pary. Jeśli problem z twardą wodą występuje na większą skalę, konieczne może okazać się zamontowanie stacji uzdatniania wody – w tym przypadku zmiękczającej. Poza tym na rynku dostępne są specjalne środki odkamieniające i zmiękczające wodę, które należy stosować, by przedłużyć życie pralki i zmywarki. Do walki z kamieniem stają również producenci, którzy coraz częściej wyposażają swoje urządzenia w automatyczne systemy czyszczące.

Domowe sprzęty AGD, które potrzebują wodę do pracy – do kupienia w sklepie online

domowe sprzęty AGD które potrzebują wodę do pracy Pralka Samsung WW70J4263MW

Pojemność znamionowa (kg): 7
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 157
Roczne zużycie wody (litr/rok): 7400
Czyszczenie bębna: Eco czyszczenie bębna
sprawdź cenę
domowe sprzęty AGD które potrzebują wodę do pracy Zmywarka Bosch SMV 24AX00E

Pojemność znamionowa (kpl.): 12
Klasa efektywności energetycznej: A+
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 290
Roczne zużycie wody (litr/rok): 3300
Instalacja: Do zabudowy
sprawdź cenę
domowe sprzęty AGD które potrzebują wodę do pracy Czajnik Amica KF 1011

Pojemność (l): 1.7
Minimalna ilość wody (l): 0.5
Moc grzałki (W): 1800 - 2150
Filtr: Antywapniowy
sprawdź cenę
domowe sprzęty AGD które potrzebują wodę do pracy Żelazko Philips Easy Speed GC2670/20

Moc (W): 2300
Rodzaj stopy: Ceramiczna
Końcówka Triple Precision
System antywapienny: tak
Samooczyszczanie: tak
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]
+ posts

Pasjonatka gotowania. Uwielbia testować różne urządzenia, które mogą uczynić przyrządzanie potraw jeszcze prostszym i bardziej efektywnym. Jest zagorzałą serialomaniaczką. Długie wieczory spędza zatopiona w intrygach ulubionych produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *